Wodomierz ogrodowy musi posiadać aktualne cechy legalizacyjne (zatwierdzenie typu przez Główny Urząd Miar oraz dopuszczenie do obrotu publicznego - stosowania w budownictwie);
Odbiorcy usług dokonują montażu podlicznika własnym staraniem i na własny koszt. Po zamontowaniu należy zgłosić wodomierz ogrodowy do plombowania w Biurze Obsługi Klienta. Plombowanie wodomierza bezpłatne.
Sposób montażu wodomierzy odliczających:
Podlicznik do rozliczania wody bezpowrotnie zużytej (podlicznik ogrodowy)
Czasami część pobranej wody jest zużywana bezpowrotnie np. do podlewania ogrodów czyli nie jest odprowadzana do kanalizacji jako ścieki. Jednak wodomierz wskaże zużycie wody. Inkasent, a raczej wystawiony przez ZWiK rachunek podliczy nas nie tylko za zużytą wodę, ale również za odprowadzone ścieki. Warto, więc zastanowić się nad założeniem drugiego wodomierza. Poniesiemy wówczas koszty ewentualnego rozdziału instalacji wodociągowej oraz koszty zakupu dodatkowego wodomierza. Ale to inwestycja jednorazowa. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.
Jak zamontować dodatkowy licznik ogrodowy?
Licznik ogrodowy montujemy na instalacji wewnętrznej jako podlicznik wodomierza głównego. Wodomierz – podlicznik powinien być umieszczony bezpośrednio przy ścianie zewnętrznej, za którą znajduje się zawór czerpalny do podlewania lub w studzience wodomierzowej usytuowanej na terenie ogrodu. Niedozwolone jest wykonywanie odgałęzień lub montowanie punktów czerpalnych na odcinku instalacji pomiędzy wodomierzem, a punktem czerpalnym.
Po zamontowaniu licznika ogrodowego należy zgłosić się do ZWiK celem złożenia wniosku o uwzględnienie jego wskazań w ogólnym rozliczeniu. Do zgłoszenia konieczne będzie podanie wskazań obu wodomierzy. Po złożeniu wniosku, po telefonicznym ustaleniu terminu, przyjeżdża do nas serwisant ZWiK celem zaplombowania licznika.
Korzyści z montażu wodomierza wody bezpowrotnie zużytej:
Koszty, konieczne do poniesienia:
Zarząd spółki pod firmą Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim w związku z planowanym wprowadzeniem zdalnego odczytu i koniecznością ujednolicenia urządzeń pomiarowych określił parametry techniczne dla wodomierzy ogrodowych.
1. Wodomierz powinien być przystosowany do współpracy z systemem do odczytu radiowego firmy Apator Powo-gaz, który zostanie wprowadzony na terenie Gminy Grodzisk Mazowiecki.
2. Wodomierze jednostrumieniowe sucho-bieżne, klasa metrologiczna "B" (zakres pomiarowy R) H-R 100, V-R 50
a) DN 15, Q3 2,5 G3/4 o długości 110 mm
b) DN 20, Q3 4G1 o długości 130 mm
3. Wymagania szczegółowe:
a) parametry meteorologiczne zgodne z PN-EN-14154,
b) zespół liczydła musi posiadać możliwość obrotu minimum 355 stopni i blokadę obrotu powyżej 360 stopni,
c) hermetyzowane liczydło z ośmioma rolkami,
d) w wersji standardowej zabezpieczenie przed oddziaływaniem zewnętrznego pola magnetycznego,
e) możliwośc zamontowania modułu radiowego, przystosowanego do systemu zdalnego odczytu o dwukierunkowej transmisji danych w trakcie eksploatacji wodomierza,
f) oznaczenie roku produkcji na tarczy wodomierza,
g) wirnik obustronnie łożyskowany, łozyska z kamieni technicznych, konstrukcja wodomierzy umożliwiająca naprawę oraz regenerację,
h) dla wodomierzy JS 2,5 strumień minimalny H-Q1-25 1/h, V-Q1-50 1/h,
i) dla wdodomierzy JS 4 strumień H-Q1-40 1/h, V-Q1-80 1/h,
Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. zwraca się z prośbą o utrzymanie wodomierzy ogrodowych, które stanowią Państwa własność, w należytym stanie technicznym. Jeżeli wodomierz ogrodowy utracił cechy legalizacji prosimy o niezwłoczną wymianę wodomierza ogrodowego.
Obowiązek wymiany wodomierza ogrodowego przez odbiorcę usług wynika z Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U.06.123.858 z późn. zmianami) art. 15 pkt. 3. Wodomierz ogrodowy musi posiadać ważne świadectwo legalizacji (ustawa z dnia 11 maja 2001 r. Prawo o miarach, Dz. U. z 2004 r., Nr 243, poz. 2441 z późn. zm. oraz rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 7 stycznia 2008 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych, Nr 5, poz. 29 z późn. zm.). Jeżeli wodomierz nie jest urządzeniem legalizowanym, jego wskazania nie mogą stanowić podstawy do rozliczenia zużycia wody.
Poniżej przedstawiamy parametry techniczne, które powinien spełniać wodomierz ogrodowy wymieniany przez odbiorcę.
1) Wodomierz powinien być przystosowany do współpracy z systemem do odczytu radiowego firmy Apator Powo-gaz, który zostanie wprowadzony w najbliższym czasie na terenie Gminy Grodzisk Mazowiecki. System radiowy umożliwi dokonanie odczytu licznika w dowolnej chwili - nawet w przypadku utrudnionego dostępu do posesji czy też braku obecności właściciela.
2) Wodomierze jednostrumieniowe sucho-bieżne, klasa metrologiczna "B" (zakres pomiarowy R ) H-R 100, V-R 50
- DN 15, Q3 2,5 G3/4 o długości 110 mm
- DN 20, Q3 4 G1 o długości 130 mm
3) Wymagania szczegółowe:
Mogą Państwo wymienić wodomierz ogrodowy we własnym zakresie lub zlecić wymianę wodomierza ogrodowego przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. W takim przypadku wymiana zostanie przeprowadzona przez współpracująca ze ZWIK firmę PROJEKT-INSTAL.
Koszt wymiany wodomierza ogrodowego zgodnie z aktualnym cennikiem
Jednocześnie informujemy, że odbiorca pokrywa jedynie koszt nabycia i wymiany wodomierza ogrodowego, natomiast nakładka na wodomierz, która umożliwia dokonywanie zdalnego odczytu wodomierza będzie stanowiła koszt ZWiK.
W przypadku, jeśli zdecyduję się Pani / Pan na wymianę wodomierza we własnym zakresie, prosimy o niezwłoczne przekazanie informacji o stanie starego wodomierza ogrodowego do ZWiK.
Zgłoszenie wymiany wodomierza:
Wioletta Gąsiorowska
Starszy Referent ds administracyjnych
ul. Cegielniana 4, 05-825 Grodzisk Mazowiecki
tel. (22) 724 30 36 wew. 36
tel. kom. + 48 603 512 815
e-mail: wioletta.gasiorowska@zwik-grodzisk.pl