Sieć wodociągowa
Długość sieci wodociągowej na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki systematycznie rośnie. Długość sieci wodociągowej na koniec 2022 roku wyniosła 368,2 km, w tym 130,3 km znajduje się w Grodzisku Mazowieckim, a 237,9 km na obszarach wiejskich gminy Grodzisk Mazowiecki. W porównaniu z rokiem 2021 długość eksploatowanej sieci wzrosła o 7,3 km.
Woda dostarczana do sieci wodociągowej w Grodzisku Mazowieckim spełniała wymagania jakościowe określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z dnia 7 grudnia 2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294).
Nasze Akredytowane Laboratorium wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Grodzisku Mazowieckim prowadzi stały nadzór jakości produkowanej i dostarczanej mieszkańcom wody.
Produkcja wody na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki realizowana jest w obiektach:
Mapa sieci wodociągowej dla miasta i gminy Grodzisk Mazowiecki – 368,2 km
Sieć kanalizacyjna
Łączna długość sieci kanalizacyjnej na koniec 2022 roku na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki wyniosła 200,1 km, w tym: kanalizacji sanitarnej w Grodzisku Mazowieckim – 111,1 km, kanalizacji sanitarnej na obszarze wiejskim – 89 km. W porównaniu z rokiem 2021 długość sieci kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki wzrosła o 21 km.
Mapa sieci kanalizacyjnej dla miasta i gminy Grodzisk Mazowiecki – 200,1 km
Komunalna Oczyszczalnia Ścieków jest zlokalizowana w gminie Grodzisk Mazowiecki w miejscowości Chrzanów Duży, znajdującej się przy północnej granicy miasta Grodzisk Mazowiecki.
Do oczyszczalni dopływają ścieki komunalne z miasta i gminy Grodzisk Mazowiecki oraz z miast Milanówek, Brwinów i Podkowa Leśna.
Na terenie oczyszczalni ścieków znajduje się Stacja Zlewna, do której dowożone są nieczystości ciekłe z terenów nieskanalizowanych.
Odbiornikiem ścieków oczyszczonych odpływających z oczyszczalni jest rzeka Rokitnica Stara. Komunalna oczyszczalnia ścieków w Chrzanowie Dużym jest oczyszczalnią mechaniczno – biologiczną z podwyższonym stopniem usuwania związków biogennych.
Wszystkie osady powstające w oczyszczalni ścieków, czyli osad wstępny i osad czynny nadmierny mogą być kierowane do węzła, w którym prowadzony jest proces fermentacji metanowej. Węzeł ten to zaplecze wydzielonych komór fermentacyjnych (WKF). W procesie fermentacji osady są stabilizowane, w wyniku fermentacji powstaje też gaz palny – biogaz, którego ok. 65% stanowi metan. Biogaz służy jako paliwo w kotłowni, wykorzystywany jest do ogrzewania pomieszczeń oczyszczalni i biurowych oraz wytworzenia tzw. ciepła technologicznego. Przefermentowany osad z WKF-ów jest poddawany procesowi odwadniania na prasie filtracyjnej. Odwodniony ustabilizowany komunalny osad ściekowy to odpad, jest on odbierany z terenu oczyszczalni przez wyspecjalizowane firmy zajmujące się jego utylizacją lub może być poddawany dalej obróbce termicznej w suszarni osadów. Wysuszony osad jest ustabilizowany chemicznie, bakteriologicznie i parazytologicznie, czyli nie zawiera bakterii chorobotwórczych ani jaj pasożytów.
W związku z rozwojem nowoczesnych technologii oczyszczania ścieków oraz dynamicznym rozwojem regionu gminy Grodzisk Mazowiecki, w ostatnich latach podjęto szereg decyzji zmierzających do rozbudowy i gruntownej modernizacji oczyszczalni ścieków w Chrzanowie Dużym celem poprawy parametrów ilościowych i jakościowych oczyszczania ścieków, jak również wdrożenia szeregu rozwiązań proekologicznych tak aby przepustowość oczyszczalni nie stanowiła bariery rozwojowej dla miasta i gminy Grodzisk Mazowiecki.
Gruntownym pracom modernizacyjnym zostały poddane dwa stare, wyłączone z eksploatacji osadniki wtórne, które w wyniku powyższych prac zostały wyposażone m.in. w ślimakowe zgarniacze powierzchniowe, co umożliwiło sprawne usuwanie części flotujących z oczyszczanych ścieków.
Ponadto zakończono budowę stacji dozowania zewnętrznego źródła węgla, dzięki czemu poprawiono automatyzację procesu biologicznego oczyszczania ścieków, który stał się stabilniejszy i bardziej efektywny.
Dodatkowo zainstalowano dwa w pełni automatyczne analizatory, które badają stężenie zanieczyszczeń w ściekach przez 24 godziny na dobę. Pierwszy analizuje ścieki na dopływie do reaktora biologicznego, natomiast drugi został zainstalowany na odpływie ścieków oczyszczonych do rzeki Rokitnicy. Oba urządzenia odznaczają się dużym zaawansowaniem technicznym, dzięki czemu otrzymywane wyniki są bardzo precyzyjne – porównywalne z wynikami laboratoryjnymi. Powyższa inwestycja umożliwiła dalszą automatyzację oczyszczalni , usprawniła monitoring, nadzór oraz sterowanie procesami oczyszczania ścieków, a co za tym idzie poprawiła jakość oczyszczanych ścieków i bezpieczeństwo pracy w oczyszczalni.
Celem powyższych prac jest zwiększenie przepustowości ciągu technologicznego do przetwarzania osadów powstających w procesie oczyszczania ścieków co umożliwi także zwiększenie ilości produkowanego biogazu oraz efektywniejsze jego wykorzystanie w procesie kogeneracji tj. do jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.
Wykonywane jak i planowane do wykonania obiekty oczyszczalni są doposażanie w dodatkowe urządzenia (filtry) i rozwiązania jak hermetyzacja obiektów ( np. piaskowniki czy też osadniki wstępne posiadają konstrukcję hermetyczną co umożliwia odprowadzenie wszelkich odorów do wypełnionych węglem aktywnym filtrów dezodoryzacyjnych) aby przeciwdziałać emisjom substancji złowonnych jakie mogą być generowane podczas oczyszczania ścieków.