Lata 2017 – 2021
- Zakończyliśmy budowę reaktora biologicznego wraz z przebudową istniejących reaktorów biologicznych i optymalizacją pracy stacji dmuchaw.
- Rozpoczęliśmy budowę i przebudowę linii osadowo-gazowej, węzła odwadniania i zagęszczania osadu oraz budowę stacji kogeneracji.
- 15 stycznia 2021 roku na stanowisko Prezesa Zarządu został powołany Maciej Mański, dotychczasowy Dyrektor Operacyjny.
- 11 maja 2017 roku na stanowisko Prezesa Zarządu został powołany Michał Klonowski, dotychczasowy Dyrektor Operacyjny. Dyrektorem Operacyjnym został Maciej Mański, dotychczasowy Kierownik Działu Eksploatacji Urządzeń Wodociągowych.
- Zakończyliśmy budowę instalacji farmy fotowoltaicznej o mocy 300 kW na terenie lagun wyłączonych z eksploatacji znajdujących się na oczyszczalni ścieków w Chrzanowie Dużym. Inwestycja umożliwiła redukcję kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej na oczyszczalni ścieków w Chrzanowie Dużym, co wpłynęło na ochronę środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie nadmiernej emisji dwutlenku węgla, powstającego podczas produkcji energii elektrycznej w elektrowniach opalanych paliwem węglowym.
- 19 kwietnia 2017 roku Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grodzisku Mazowieckim podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o dofinansowanie Projektu nr POIS.02.03.00-00-0193/16 pn. "Uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki”. Projekt realizowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020 działanie 2.3 „Gospodarka wodno – ściekowa w aglomeracjach”. Całkowity koszt Projektu w ramach pierwotnie podpisanej umowy wynosił 72 mln zł brutto, z czego dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności wynosiło nieco ponad 38 mln zł.
- Rozpoczęliśmy modernizację Oczyszczalni Ścieków poprzez:
- rozbudowę osadników wtórnych – realizacja zadania była konieczna, z uwagi na zwiększającą się ilość ścieków, dopływających do oczyszczalni i przywożonych wozami asenizacyjnymi;
- budowę stacji dozowanie zewnętrznego źródła węgla – zadanie polegało na budowie naziemnego zbiornika o pojemności 30 m3, służącego do magazynowania tzw. zewnętrznego źródła węgla dla procesu denitryfikacji w reaktorach biologicznych;
- budowę stacji odbioru ścieków dowożonych – każde stanowisko wyposażone zostało w drukarkę, z której przewoźnik dostaje automatyczny wydruk z parametrami ścieków oraz ilością jaka została zrzucona i jaka pozostała przewoźnikowi do zrzucenia w danym miesiącu. Dzięki budowie nowoczesnej Stacji zlewczej, zwiększyła się dwukrotnie możliwość odbioru ścieków dowożonych i zmniejszył się czas obsługi wozów asenizacyjnych;
- budowę wiaty na osad - realizacja zadania pozwoliła na ograniczenie kosztów utylizacji osadów;
- budowę reaktora biologicznego wraz z przebudową istniejących reaktorów biologicznych oraz optymalizacją pracy stacji dmuchaw.
- Wybudowaliśmy tranzyt Czarny Las – Książenice, polegający na dostarczeniu wody z ujęcia Czarny Las do wsi Książenice.
- Wybudowaliśmy sieć wodociągową oraz kanalizacyjną w celu zasilenia terenów sportowych Legii w Urszulinie.
- Rozpoczęliśmy największą w historii budowę sieci kanalizacyjnej na osiedlu Książenice.
- Otworzyliśmy Biuro Projektowe sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
- Rozszerzyliśmy działalność Spółki poprzez dodanie do stałych usług budowę przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych.
- Wdrożyliśmy system GIS, który pozwala na inteligentne zarządzanie siecią wodociągową i kanalizacyjną.
- Wdrożyliśmy e-usługi.
- Uzyskaliśmy certyfikat ISO 22000:2018 oraz ISO 9001:2015.
Lata 2009 – 2017
Zakład budżetowy został przekształcony w Spółkę prawa handlowego. Właścicielem Spółki ZWiK została Gmina Grodzisk Mazowiecki, posiadająca 100% udziałów. Prezesem Zarządu Spółki został Robert Lewandowski, dotychczasowy Dyrektor Zakładu Budżetowego, który swoją funkcję sprawował do 2017 roku. Z dniem1 lipca 2011 roku do Zarządu została powołana Magdalena Mamcarz, która pełni funkcję Członka Zarządu i Dyrektora Finansowego do dnia dzisiejszego. W dniu 12 czerwca 2013 roku Członkiem Zarządu został Jacek Bachnik, który sprawował swoją funkcję do 2015 roku.
W 2016 roku Dyrektorem Operacyjnym oraz Członkiem Zarządu został Michał Klonowski.
- Powstało 71 km sieci wodociągowej oraz 43 km sieci kanalizacyjnej.
- Uzyskaliśmy certyfikat ISO 22000:2006 oraz ISO 9001:2009 co daje gwarancję profesjonalnego zarządzania procesem ujęcia, uzdatniania i dystrybucji wody.
- Nasze laboratorium uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji.
- Zmodernizowaliśmy siedzibę Spółki przy ul. Cegielnianej, w tym Biuro Obsługi Klienta, zaplecze socjalne dla pracowników biura i obsługi sieci wodociągowej, halę filtrów i halę pomp.
- Zwiększyliśmy zdolności produkcyjne ujęcia wody Cegielniana z 304 do 400 m3/h.
Lata 2006 – 2009
- Wybudowano 40 km sieci kanalizacyjnej w mieście i na terenach wiejskich.
- Podłączono do kanalizacji sanitarnej ponad 1300 nieruchomości.
- Wybudowano ok. 7 km wodociągów i podłączono ponad 200 mieszkańców,
- Zmodernizowano metodą bezwykopową 1,2 km magistrali wodociągowej w ul. Królewskiej i Sienkiewicza.
- Dokonano całkowitej modernizacji oczyszczalni ścieków na wydajność 10500 m3/dobę, osiągając jakość oczyszczonych ścieków zgodną z normami unijnymi.
- Wybudowano suszarnię osadów ściekowych.
- Zmodernizowano 3 stacje uzdatniania wody (Cegielniana, Dąbrówka i Bałtycka) oraz wybudowano dodatkowo czwartą stację w Czarnym Lesie.
- Znacznie zautomatyzowano procesy uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, zapewniając możliwość ich monitorowania.
Okres od 1992 roku
26 sierpnia 1992 roku Rada Miejska gminy Grodzisk Mazowiecki przyjęła uchwałę o komunalizacji mienia należącego do MPWiK w Warszawie i o powołaniu z dniem 1 września Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Gminy Grodzisk Mazowiecki. Dyrektorem ZWiK został dotychczasowy kierownik oddziału eksploatacyjnego w MPWiK, p. Robert Lewandowski, który sprawował Urząd przez prawie 25 lat. W latach 90-tych rozpoczęła się zakrojona na niespotykaną dotychczas skalę budowa kanalizacji w mieście. Oczyszczalnia, aczkolwiek niedokończona i nienowoczesna radziła sobie z oczyszczaniem dopływających ścieków i przyczyniła się znacznie do poprawy czystości rzek w mieście.
Okres do 1976 roku
Woda:
Do lat sześćdziesiątych istniały 3 studnie publiczne, z których mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego zaopatrywali się w wodę zlokalizowane były koło kościoła św. Anny, na placu Wolności i koło Miejsca Straceń. Ponadto ze źródełka przy ul. Królewskiej wodę dostarczał 200 litrową beczką na wozie konnym woziwoda Banasiak. W większości mieszkańcy korzystali jednak z własnych studni kopanych lub wierconych. Na początku lat 60 – tych wybudowano w Grodzisku Mazowieckim 4 kilometry sieci wodociągowej. W lipcu 1962 roku podłączono do sieci pierwszy budynek przy ul. 11 listopada nr 13/15, datę tę uznaje się na początek istnienia Wodociągów w Grodzisku.
Ścieki:
Najstarszy kanał w mieście wybudowano jeszcze przed wojną w ul. 3-go Maja od ul. Kilińskiego do rzeki Rokicianki. Kanałami do rzeki były odprowadzane ścieki z fabryk: Polfy, Tarcz Ściernych i Garbarni oraz Mleczarni. Stąd powszechna nazwa Rokicianki „smrutka”. W roku 1962 wybudowano dla potrzeb osiedla mieszkaniowego przy ul. Cichej, Grunwaldzkiej i Wólczyńskiej pierwszą mechaniczną oczyszczalnię ścieków – pompownię i dwa osadniki Imfoffa przy ul. Wólczyńskiej. W 1968 roku rozbudowano ją o kolejne dwa osadniki, w związku z podłączeniem pierwszego w mieście osiedla spółdzielczego – „XX lecia”.
Początkowo wodociągami zajmował się Budżetowy Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, przekształcony w 1965 roku w Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej następnie w 1976 roku Nasze Wodociągi zostały przejęte przez MPWiK w Warszawie.