Lata 2017 - obecnie
15 stycznia 2021 roku stanowisko Prezesa Zarządu objął Maciej Mański, dotychczasowy Dyrektor Operacyjny, zastępując Michała Klonowskiego, który pełnił funkcję Prezesa Zarządu od 11 maja 2017 roku. Od 17 lutego 2022 do składu Zarządu Spółki powołany został Robert Kasiński, który jednocześnie pełni funkcję Dyrektora Technicznego. Do czerwca 2024 Zarząd Spółki reprezentowała Magdalena Mamcarz, dotychczasowa Dyrektor Finansowa ZWiK. W Lipcu 2024 Dyrektorem Finansowym został Stanisław Machałowski.
Przygotowane w poprzedniej perspektywie finansowej projekty oraz koncepcja rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków, posłużyły do przygotowania dokumentacji aplikacyjnej o nowe środki unijne. 19 kwietnia 2017 roku, Zarząd ZWiK podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie kolejnego Projektu, współfinansowanego ze środków europejskich z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 działanie 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”.
Zadania przewidziane do realizacji objęły: budowę 30,4 km sieci kanalizacyjnej i 2 km sieci wodociągowej, przebudowę i modernizację oczyszczalni ścieków, budowę instalacji farmy fotowoltaicznej, wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania siecią wodociągową z wykorzystaniem elementów systemu klasy GIS i modelu hydraulicznego wraz z urządzeniami pomiarowymi i oprogramowaniem SCADA oraz inne zadania towarzyszące.
Link do projektu: https://zwik-grodzisk.pl/polis-2014-2020.html
Równolegle, Spółka zrealizowała projekt pn. „Wdrożenie e-usług publicznych dla mieszkańców oraz kompleksowa informatyzacja ZWIK w Grodzisku Mazowieckim”, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, Osi Priorytetowej II „Wzrost e-potencjału Mazowsza” Działanie 2.1 „E-usługi”. Realizacja projektu przyniosła korzyści społeczne i gospodarcze: unowocześnienie systemu obsługi klientów i procesów sprzedażowych, skrócenie procesu obiegu dokumentów, poprawa bezpieczeństwa przechowywania i przesyłu danych, skrócenie czasu obsługi klienta, usprawnienie funkcjonowania administracji w Spółce.
Link do projektu: https://zwik-grodzisk.pl/europejski-fundusz-rozwoju-regionalnego.html
Ponadto zrealizowaliśmy wiele inwestycji obejmujących m.in. :
a także:
W styczniu 2024 roku Spółka złożyła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dotację unijną z perspektywy finansowej 2021-2027, z działania FENX.02.05 Woda do spożycia w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027. Obecnie trwa weryfikacja złożonego wniosku. W ramach nowego unijnego projektu chcemy zrealizować zadania zwiększające efektywność dostaw wody, uzdatniania, zaopatrzenia, magazynowania wody do spożycia oraz dalej rozwijać inteligentny system zarządzania siecią wodociągową.
Lata 2011 – 2016
W latach 2011 – 2015 Zakład Wodociągów i Kanalizacji, już jako Spółka z o.o., prowadził dalsze działania zmierzające do: rozbudowy systemu kanalizacji, ograniczenia wykorzystania indywidualnych ujęć wody na wybranych obszarach miasta i gminy i zapewnieniu dostaw wody o sprawdzonej jakości zgodnej z wymaganiami zawartymi w przepisach UE oraz zmniejszenia energochłonności przedsiębiorstwa i wpływu na środowisko.
Z dniem1 lipca 2011 roku do Zarządu została powołana Magdalena Mamcarz, która pełniła funkcję Członka Zarządu i Dyrektora Finansowego do połowy 2024 roku. W dniu 12 czerwca 2013 roku Członkiem Zarządu został Jacek Bachnik, który sprawował swoją funkcję do 2015 roku. W 2016 roku
w skład Zarządu Spółki wszedł Michał Klonowski, który do połowy 2017 r. pełnił również funkcję Dyrektora Operacyjnego, a od 11 maja 2017 roku został Prezesem Zarządu.
Projekty obejmowały, oprócz budowy wodociągów i kanalizacji, montaż kraty rzadkiej w oczyszczalni ścieków oraz wymianę urządzeń oczyszczania mechanicznego w budynku kratowni oraz projektowanie sieci kanalizacyjnych i opracowanie wariantowej koncepcji modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków w Chrzanowie Dużym, które stały się w późniejszym okresie podstawą do dalszych inwestycji.
Lata 2004-2010
Pomimo znaczącego wzrostu infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, wybudowanej do roku 2004, miasto nadal borykało się z problemami niedoborów ilościowych i jakościowych systemu wodno-ściekowego takimi jak: niezadowalający stan techniczny stacji uzdatniania wody, magistrali wodnych, brak rezerw wody w mieście, niedostateczny zasięg sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w niektórych części gminy, niewystarczająca skuteczność oczyszczania ścieków, nierozwiązany problem gospodarki osadowej na oczyszczalni ścieków.
Mając to wszystko na względzie, władze samorządowe gminy Grodzisk Mazowiecki w latach 2006 – 2009 wykazały znaczną aktywność w zakresie pozyskania środków finansowych, pochodzących z budżetu Unii Europejskiej m.in. na zadania które służyć miały wyeliminowaniu wyżej opisanych problemów. Rozpoczęła się realizacja pierwszego projektu unijnego, który uzyskał dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności Projekt obejmował:
1 lutego 2009 roku rozpoczęła działalność Spółka pod nazwą: „Zakład Wodociągów i Kanalizacji”. Właścicielem Spółki została Gmina Grodzisk Mazowiecki, posiadająca 100% udziałów, reprezentowana jak dotąd przez Burmistrza Grzegorza Benedykcińskiego. Prezesem Zarządu został Robert Lewandowski, dotychczasowy Dyrektor Zakładu Budżetowego, który swoją funkcję sprawował do 2017 roku.
Powstanie w 2009 roku Spółki oznaczało istotne zmiany w gospodarce finansowej podmiotu. Zakład nabył osobowość prawną, co przyczyniło się do uporządkowania spraw własnościowych oraz uproszczenia przepływów pieniężnych.
W 2009 roku, w ramach systemu wodociągowego w mieście i gminie Grodzisk Mazowiecki, eksploatowane było ogółem 250,7 km wodociągowych przewodów magistralnych i rozdzielczych. Z wodociągów korzystało około 88,8% mieszkańców miasta oraz 74,4% mieszkańców obszarów wiejskich. W sieć kanalizacyjną wyposażona była centralna, północna, południowa i wschodnia część miasta i w roku 2009 długość kolektorów sanitarnych w mieście osiągnęła wartość 82,1 km oraz 28,4 km na terenach wiejskich.
W grudniu 2010 roku Spółka uzyskała certyfikat ISO 22000:2005 w zakresie ujęcia, uzdatniania i dystrybucji wody. Certyfikat potwierdza, że cały proces produkcyjny jest prowadzony zgodnie z procedurami stosowanymi przy produkcji żywności.
Lata 1992-2003
W sierpniu 1992 roku Rada Miejska Gminy Grodzisk Mazowiecki przyjęła uchwałę o komunalizacji mienia należącego do MPWiK w Warszawie i o powołaniu z dniem 1 września Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Gminy Grodzisk Mazowiecki, jako zakładu budżetowego, prowadzącego działalność eksploatacyjną w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz odbioru i oczyszczania ścieków w ramach zadań własnych gminy. Dyrektorem ZWiK-u został dotychczasowy kierownik oddziału eksploatacyjnego w MPWiK, Robert Lewandowski.
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grodzisku Mazowieckim jako zakład budżetowy był eksploatatorem systemu wodno-ściekowego na terenie Grodziska Mazowieckiego, w skład którego wchodziły: ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, sieć wodociągowa, sieć kanalizacyjna, oczyszczalnia ścieków oraz od 1992 do 2012 roku na mocy trójstronnych umów cywilnoprawnych ZWiK eksploatował również majątek wodno-kanalizacyjny na terenie Milanówka. W skład milanowskiego systemu wodno-kanalizacyjnego wchodziły: ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, sieć wodociągowa, sieć kanalizacyjna. ZWiK przygotowywał również wnioski o zatwierdzenie taryf za usługi wodno-ściekowe, które były następnie rozpatrywane przez Radę Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki oraz Radę Miasta Milanówek.
W latach 90. rozpoczęła się, zakrojona na niespotykaną dotychczas skalę, budowa wodociągów
i kanalizacji w mieście. Zakład Wodociągów i Kanalizacji Gminy Grodzisk Mazowiecki stawał się sprawnie zorganizowanym zakładem budżetowym. Powstał dział techniczny, zajmujący się prowadzeniem inwestycji, opracowane zostały koncepcje rozbudowy sieci wodociągowych, sieci kanalizacyjnej i deszczowej. Zorganizowano dział księgowy, kadry, płace, magazyn i zaopatrzenie. Powstało również laboratorium, badające jakość ścieków i wody.
W 1993 roku wyłączono z eksploatacji oczyszczalnię ścieków przy ul. Wólczyńskiej z uwagi na wybudowanie kolektora odprowadzającego ścieki z południowo-zachodniej części gminy. Zlikwidowano również kotłownię węglową, ogrzewającą obiekty ZWiK przy ul. Cegielnianej i zastąpiono ją kotłownią gazową.
W 1994 roku ZWiK przejął od Wojewódzkiego Zakładu Usług Wodnych w Nowym Dworze Mazowieckim system wodociągowy w północnej części gminy Grodzisk Mazowiecki, składający się z ujęć i stacji uzdatniania wody „Dąbrówka” oraz w Izdebnie Kościelnym (stacja wyłączona z eksploatacji w styczniu 2001 roku), a także sieci wodociągowych zaopatrujących w wodę mieszkańców północnej części gminy. Obiekty będące w złym stanie technicznym zostały wyremontowane. Przyjęto również do eksploatacji nową Stację Uzdatniania Wody „Wólka Grodziska”, powstałą z myślą o zaopatrzeniu w wodę nowo powstałego zakładu Frito-Lay i włączeniu jej w system wodociągowy północnej części gminy.
Od roku 1997 na terenie oczyszczalni ścieków działała kompostownia stałych odpadów komunalnych. Do kompostowni poza odpadami komunalnymi kierowany był również osad ściekowy, powstający w komunalnej oczyszczalni ścieków w Chrzanowie Dużym. Uzyskany kompost składowany był w Kraśniczej Woli, na składowisku balastu pokompostowego.
Na terenie oczyszczalni ścieków przeprowadzono inwestycje m.in. polegające na: budowie stacji mechanicznego zagęszczania osadu nadmiernego i mechanicznego odwadniania osadu przefermentowanego, następnie wybudowano i uruchomiono wydzieloną komorę fermentacyjną umożliwiającą produkcję biogazu wraz z aparaturą towarzyszącą i zbiornikiem na biogaz. Ponadto zmodernizowano kotłownię w kierunku umożliwiającym wykorzystanie biogazu do produkcji energii cieplnej na własne potrzeby oczyszczalni oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej.
Na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki działa również lokalna oczyszczalnia ścieków w Książenicach – zbudowana w latach 90. w celu oczyszczania ścieków pochodzących z Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Książenicach. Oczyszczalnia, składająca się z tarczowych, obrotowych złóż biologicznych, została zaprojektowana na przepustowość Q = 50 m3/d (RLM = 350), ale rzeczywisty jej przepływ dobowy nie przekraczał 14-16 m3/d. Oczyszczalnia obsługiwała okolicznych mieszkańców do końca 2005 roku, a ścieki oczyszczone odprowadzane były do rzeki Rokitnicy.
Równolegle prowadzona była rozbudowa infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. Na koniec 2003 roku, z sieci wodociągowej korzystało około 77% mieszkańców gminy, a długość sieci wynosiła ok. 182 km. Również dostępność do sieci kanalizacyjnej zwiększyła się do ok. 50%, a długość sieci wynosiła 51,2 km.
Lata 1976-1992
Wraz ze zmianami administracyjnymi w kraju, również wodociągi grodziskie zmieniły swój status, stając się od 1976 roku oddziałem eksploatacyjnym Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Dzięki tej zmianie grodziskie wodociągi zyskały dostęp do najnowocześniejszych wówczas technologii oraz materiałów. W 1974 roku rozpoczęto budowę ujęcia wody „Cegielniana” (obecnie zaopatruje w wodę ¾ miasta) oraz mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w Chrzanowie Dużym. Oddanie do eksploatacji tych kluczowych inwestycji uległo znacznemu opóźnieniu.
Dopiero w roku 1983 r. studnie, z których dotychczas woda dostarczana była mieszkańcom, stały się sercem stacji uzdatniania wód „Cegielniana”. Ponadto w Grodzisku Mazowieckim działały lokalne wodociągi zakładowe posiadające własne ujęcia wody i ujmujące wody na potrzeby produkcji. Do zakładów posiadających własne ujęcia wody należały:
„Polfa” Grodziskie Zakłady Farmaceutyczne Sp. z o.o., ul. Poniatowskiego 5.
W roku 1989 do eksploatacji oddana została oczyszczalnia ścieków, co w istotny sposób wpłynęło na poprawę stanu miejscowych rzek. Dodatkowo, system kanalizacyjny w mieście systematycznie się rozwijał, dzięki czemu znacząca ilość ścieków z terenu miasta została przekierowana do oczyszczalni ścieków.
W roku 1992 długość sieci kanalizacji sanitarnej wynosiła 17,5 km, zaś sieci wodociągowej - 45,5 km.
Okres do 1976 roku
Najstarszy kanał ściekowy w mieście wybudowano jeszcze przed II wojną światową. Również pierwsze zakłady przemysłowe: Zakłady Chemiczne (po 1946 r. GZF „Polfa”), Fabryka Tarcz Ściernych, Garbarnia „Natalin”, Mleczarnia i Rzeźnia Miejska zostały skanalizowane jeszcze w okresie przedwojennym. Ścieki z fabryk odprowadzane były wprost do rzeki Mrownej. W roku 1962, dla potrzeb osiedla mieszkaniowego, wybudowano pierwszą mechaniczną oczyszczalnię ścieków, składającą się z pompowni dwóch osadników Imhoffa. W kolejnych latach oczyszczalnię rozbudowano o kolejne dwa osadniki w związku z podłączeniem do sieci pierwszego w mieście osiedla spółdzielczego tzw. osiedla „XX-lecia”.
Do lat 60. XX wieku istniały w Grodzisku Mazowieckim 3 studnie publiczne, z których mieszkańcy zaopatrywali się w wodę. Na początku lat 60. wybudowano w mieście 4 kilometry sieci wodociągowej i w lipcu 1962 roku podłączono do niej pierwszy budynek. Datę tę uznaje się za początek istnienia Wodociągów w Grodzisku. Wkrótce również zainstalowano 8 zdrojów ulicznych, choć w tamtym okresie znaczna część mieszkańców nadal korzystała z własnych studni.
Początkowo dostawą wody zajmował się Budżetowy Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, przekształcony w 1965 roku w Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.
Początek lat 70. to rozwój spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego. Wraz z oddawaniem nowych osiedli mieszkaniowych wzrosła liczba osób korzystających z systemu wodno-ściekowego w mieście, a długość sieci wodociągowej w 1975 roku wynosiła już 10 km. W tym samym czasie, na potrzeby osiedli wyrastających w krajobrazie Grodziska, wybudowano 3 mechaniczne oczyszczalnie ścieków.