Spółka wodna

Budowa i przebudowa linii osadowo-gazowej, węzła odwadniania i zagęszczania osadu oraz stacji kogeneracji dla oczyszczalni ścieków w Chrzanowie Dużym

Szanowni Państwo

Z radością informujemy, że w dniu wczorajszym tj. 17 maja 2021 r. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grodzisku Mazowieckim podpisał umowę z firmą Instal Warszawa S.A., na wykonanie przedsięwzięcia pn. Budowa i przebudowa linii osadowo-gazowej, węzła odwadniania i zagęszczania osadu oraz stacji kogeneracji dla oczyszczalni ścieków w Chrzanowie Dużym”.

Przedsięwzięcie wchodzi w skład projektu pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach POIiŚ 2014 - 2020. Jest to ostatnie już zadanie i zarazem największe w ramach realizowanego przez ZWiK projektu unijnego, jak również w historii działalności Spółki i składa się z 3 podzadań.

Prace budowlane potrwają ok. 1,5 roku, zakończą się najpóźniej do 31.12.2022 roku. Całkowity koszt netto inwestycji wynosi 30,4 mln zł, z czego ponad 20 mln stanowić będzie dotacja z Unii Europejskiej, a pozostałe środki to pożyczka z NFOŚiGW i środki własne ZWiK.

Budowa i przebudowa linii osadowo-gazowej obejmie m.in. budowę nowej wydzielonej komory fermentacji wraz z urządzeniami towarzyszącymi.

W ramach węzła odwadniania i zagęszczania osadu w miejsce wyeksploatowanej prasy sitowo – taśmowej zainstalowana zostanie m.in. nowa linia z wirówkami do odwadniania osadu.

Zupełnie nowym obiektem będzie stacja kogeneracji, gdzie zamontowane zostaną 2 kogeneratory
o mocy ponad 200
kW każdy, do skojarzonej produkcji energii elektrycznej i cieplnej z biogazu dla potrzeb technologicznych oczyszczalni.

Realizacja zadań spowoduje, że gospodarka osadowo – biogazowa na oczyszczalni ścieków, będzie prowadzona w sposób optymalny, umożliwi efektywniejszą stabilizację osadu, lepsze jego odwadnianie oraz proekologiczne wykorzystanie biogazu jako odnawialnego źródła energii. Oczyszczalnia ścieków dzięki zastosowaniu kogeneracji w połączeniu z wybudowaną w 2019 roku Farmą fotowoltaiczna stanie się niezależna energetycznie od zewnętrznych źródeł energii.

Przedsięwzięcie przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego w szczególności w zakresie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, dzięki zastosowaniu kogeneracji jako odnawialnego źródła ciepła i energii elektrycznej ale również spowoduje poprawę jakości wód powierzchniowych i podziemnych oraz zmniejszy uciążliwość zapachową oczyszczalni.

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności